U Gani se javlja ozbiljan problem sa patogenom koji uništava kakao stabla i već je prouzrokovao velike gubitke u žetvi, od 15 do 50 posto. Ovaj virus šire brašnaste bube koje se hrane pupoljcima, cvjetovima i lišćem.
Virus CSSVD prvi put je primijećen još 1996. godine na istoku Gane, ali se u posljednjim godinama njegovo širenje intenziviralo. Istraživanje profesora matematike sa Univerziteta Texas u Arlingtonu, Benita Chen-Charpentiera, ističe da je ovaj virus prava prijetnja globalnoj opskrbi čokoladom.
Profesor Chen-Charpentier naglašava da je globalizacija jedan od osnovnih uzroka širenja biljnih patogena i bolesti. Klimatske promjene, intenzivna poljoprivreda i smanjena otpornost biljaka samo dodatno pogoršavaju situaciju. Biljni patogeni predstavljaju ozbiljnu prijetnju proizvodnji hrane, ekonomijama država, biodiverzitetu i opstanku ruralnih sredina.
Brašnaste bube su veoma otporne na pesticide, ostavljajući poljoprivrednicima vrlo ograničene opcije. Oni se bore protiv ovog problema smanjenjem širenja bolesti kroz rezanje zaraženih stabala i uzgojem otpornih sorti. Međutim, unatoč svim naporima, Gana je u posljednjih nekoliko godina izgubila više od 254 miliona stabala kakaa.
Jedna od mogućnosti borbe protiv brašnastih buba su vakcine za nasade, ali su veoma skupe, posebno za poljoprivrednike koji imaju niska primanja. Također, stabla kojima su primijenjene vakcine proizvode manje kakaa, što dodatno pogoršava situaciju.
Problem s virusom koji napada kakao stabla predstavlja alarmantan scenarij za globalnu opskrbu čokoladom. Kako bi se riješio ovaj problem, neophodno je ulaganje u istraživanje i razvoj novih metoda za suzbijanje ove bolesti, ali i podrška poljoprivrednicima u Gani i drugim zemljama koje se suočavaju s ovim izazovom.
Održiva proizvodnja kakaa ključna je za očuvanje globalne opskrbe čokoladom i zaštite ruralnih ekonomija. Samo zajedničkim naporima možemo sačuvati ovu omiljenu poslasticu i osigurati da je dostupna i u budućnosti.