U Foči je obilježena godišnjica stradanja Bošnjaka tokom ratnih sukoba. Sa Karlovog mosta u Drinu spuštene su ruže za oko 3.000 žrtava koje su ubijene. Porodice žrtava ponovo su apelovale na vlasti da im pomognu u pronalaženju više od 600 nestalih osoba koje još uvijek nemaju svoj mezar.
Potraga za Mehmedom Ćerimagićem
Elvis Čaušević ne odustaje od potrage za svojim djedom, Mehmedom Ćerimagićem iz Trošnja. Prema informacijama do kojih je došla porodica, Mehmed je zatočen u zloglasnom KPD Foča. Sredinom 1993. godine, odveden je u branje šljiva i nikada se nije vratio.
Poruke nade i patnje
“1. jula 1992. godine, odveden je ispred svoje kuće i do danas ne znamo gdje su njegove kosti,” ističe Čaušević. Ponovio je da svake godine dolazi tražiti informacije kako bi mogao dostojno ukopati svog djeda.
Foča i ratne rane
Foča ostaje poznata po ratnim zločinima i mjestima zatočenja, posebno za žene i djevojčice. Zbog brutalnosti koja se ovdje dešavala, Međunarodni krivični sud je prvi put seksualno ropstvo okarakterizirao kao zločin protiv čovječnosti.
Apel za pravdu
Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja porodica žrtava “Foča 92. – 95.”, izrazila je zabrinutost zbog potrage za nestalim osobama. “619 nestalih je značajan broj, a Drina bi mogla ostati najveća grobnica na Balkanu,” dodala je.