Ambasadori Evropske unije su se u petak složili da će formalno započeti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom, prema belgijskom predsjedanju EU-om. Nakon što je Ukrajina podnijela zahtjev za pridruživanje EU nakon ruske invazije u februaru 2022. godine, i ona i Moldavija su dobile status kandidata četiri mjeseca kasnije.
Belgijsko predsjedništvo je objavilo da su ambasadori “načelno” pristali na pregovaračke okvire za pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom. Prve međuvladine konferencije će se održati 25. juna, dok Belgija predsjedava Vijećem ministara EU-a do 30. juna.
Iako se ne spominje službeni datum početka pregovora za Bosnu i Hercegovinu, ovo nije iznenađujuće s obzirom na nedostatak pomaka na putu ka EU nakon “uslovnog otvaranja pregovora” u martu.
Ova vijest je važan korak u procesu integracije Ukrajine i Moldavije u Evropsku uniju. Oba ova regiona su izrazila svoju želju za članstvom u EU, sa ciljem jačanja političkih, ekonomskih i sigurnosnih veza sa Evropom.
Ukrajina i Moldavija će se suočiti s mnogim izazovima tokom pristupnih pregovora, uključujući političke i institucionalne reforme, borbu protiv korupcije, vladavinu prava i ekonomski razvoj. Međutim, članstvo u Evropskoj uniji donosi mnoge prednosti, kao što su pristup jedinstvenom tržištu, finansijskoj podršci i političkoj stabilnosti.
Pristupni pregovori su proces dugotrajan proces koji zahtijeva velike napore i predanost. Međutim, ova vijest pruža nadu i optimizam Ukrajini i Moldaviji, kao i drugim zemljama Zapadnog Balkana koje teže članstvu u EU.
Ukrajina i Moldavija su već pokazale spremnost i angažman u provedbi reformi i ispunjavanju kriterija EU. Sada će im pregovori omogućiti priliku da dalje ojačaju svoje veze sa Evropskom unijom i ostvare napredak ka članstvu.
Članstvo u EU nije samo privlačno zbog ekonomskih i sigurnosnih prednosti, već i zbog političke stabilnosti, demokratskih vrijednosti i ljudskih prava koje donosi sa sobom. To je proces koji će zahtijevati strpljenje i upornost s obje strane, ali će na kraju donijeti koristi za sve.
Ukrajina i Moldavija su pripremne faze iza sebe i sada ulaze u proces pristupnih pregovora. Očekuje se da će ovi pregovori trajati godinama, ali predstavljaju značajan korak prema ostvarenju njihovih želja za članstvom u EU.
Za Bosnu i Hercegovinu, ova vijest predstavlja podsjetnik na potrebu za ubrzanjem reformi i ispunjavanjem zahtjeva EU kako bi se ostvario napredak u procesu pridruživanja. Ovo je prilika da se ponovno fokusiramo na ključne reforme i pokažemo posvećenost evropskim integracijama.
Postizanje članstva u Evropskoj uniji zahtijeva odlučnost, političku stabilnost i proaktivnost. Nadamo se da će pristupni pregovori s Ukrajinom i Moldavijom poslužiti kao podsticaj za sve zemlje Zapadnog Balkana da nastave sa svojim reformama i približe se cilju članstva u Evropskoj uniji.