Posljednje izdanje Eurosonga u švedskom Malmeu obilježeno je neobičnim obratima i kontroverzama. Zemlja koja je osvojila prvo mjesto, Švicarska, dobila je najmanji broj glasova od publike u historiji pobjednika. S druge strane, pobjednika je odabrala stručni žiri, s najviše glasova ikad. Ova razlika između mišljenja publike i žirija izazvala je pitanje o smislu ovog natjecanja i za koga se ono održava.
Osim toga, Eurosong su pratile kontroverze oko učešća Izraela i stavova organizatora, Evropske radiodifuzijske unije (EBU). Protesti su se digli zbog ignorantskog stava prema tome, te je demonstranata na ulicama Malmea bilo i podrške Palestini. Mnogi su se zapitali zašto je Rusiji zabranjeno učešće 2022. godine, dok se Izraelu to dopušta 2024. godine.
Još jedna neobičnost ovogodišnjeg Eurosonga bila je pobjeda Nemoa Metlera iz Švicarske. Nemo, koji sebe opisuje kao nebinarnu osobu, osvojio je pobjednički evrovizijski trofej izvedbom pjesme “The Code”. Nemo je istakao da mu je bila čast predstavljati Švicarsku na Eurosongu i da želi podržati čitavu LGBTQIA+ zajednicu. Ova pobjeda je pokazala važnost platforme Eurosonga u izgradnji mostova između različitih kultura i generacija.
Hrvatski predstavnik, Baby Lasagna, osvojio je drugo mjesto na ovom takmičenju s pjesmom “Rim Tim Tagi Dim”. Iako mu je pobjeda izmakla za dlaku, Baby Lasagna je izrazio sreću i zadovoljstvo zbog postignutog uspjeha.
Ovogodišnji Eurosong u Malmeu je definitivno ostavio trag kontroverzi i neobičnih obrata. Čini se da ovo takmičenje i dalje intrigira publiku i izaziva žestoke rasprave o pravednosti i smislu ocjenjivanja.