Položaj Bošnjaka na Kosovu
Kosovski doktor pravnih nauka, Esmir Kasi, ističe da veličina zajednice ne zavisi od broja, već od njenog uticaja na društveno-političke tokove. U intervjuu za Federalnu novinsku agenciju (FENA), pojašnjava da više od milijardu muslimana širom svijeta nema gotovo nikakav udio u nauci i tehnologiji.
Stanje Bošnjaka
Kasi naglašava da Bošnjaci na Kosovu imaju potencijal da budu nezaobilazan faktor u kreiranju državne politike. Međutim, ukazuje na trenutnu situaciju koja podsjeća na „porculansku vazu“ u ćošku sobe. Dodaje da su Bošnjaci na jugu Kosova suočeni s raznim izazovima, ali i da generalno žive prilično dobro u odnosu na svjetsku krizu.
Problemi s pravima
Prema Kasi, Bošnjaci su privilegovani u teoriji, ali u praksi im nedostaju osnovna prava. On uspoređuje status Bošnjaka sa osobom koja je u „koma“ i strahuje da će njihovo postojanje na Kosovu brzo izumrijeti. Ističe da su mnogi Bošnjaci napustili ovo područje, dok preostali postaju sve asimiliraniji.
Nedostatak podrške
Kasi smatra da je ključni problem nejedinstvo unutar Bošnjaka i loš izbor političkih predstavnika. Apeluje na institucije da bolje zaštite prava manjinskih zajednica i osigura korištenje maternjeg jezika. Smatra da bez promjene trenutne situacije, sudbina Bošnjaka ostaje neizvjesna.
Poruka nade
Iako se suočavaju s teškim izazovima, Kasi se nada boljim danima za Bošnjake i vjeruje da će se pojaviti lideri koji će raditi na povezivanju svih Bošnjaka.