Ebrahim Raisi, član iranskog klerikalnog establišmenta, postao je novi predsjednik Islamske Republike Iran. Rođen u gradu Mašhadu 1960. godine, Raisi se istakao kao tvrdokorni konzervativac tokom svoje dugogodišnje karijere.
Potičući iz religiozne porodice, Raisi je od malih nogu bio uključen u islamske škole. Nakon pobjede Islamske revolucije 1979. godine, pridružio se revolucionarnim vlastima i diplomirao pravo na Univerzitetu Motahari, specijalizujući se za islamsku jurisprudenciju i islamsko pravo. Ova specijalizacija omogućila mu je brzi uspon u iranskom pravosudnom sistemu.
Raisi je počeo svoju pravosudnu karijeru kao tužilac u nekoliko iranskih provincija, gdje je stekao reputaciju strogog i neumoljivog službenika. Ipak, najviše kritika privukao je kao član specijalne komisije koja je nadzirala pogubljenja političkih zatvorenika 1988. godine, što je kasnije postalo kontroverzno pitanje i predmet mnogih kritika međunarodnih organizacija za ljudska prava.
Kroz godine, Raisi je zauzeo visoke pozicije u iranskom pravosudnom sistemu, uključujući uloge vrhovnog tužioca i šefa državnog tužilaštva. Njegovo imenovanje za šefa pravosuđa 2019. godine bilo je korak bliže jačanju konzervativne kontrole nad ključnim institucijama u zemlji.
Iako je Raisi već pokušao postati predsjednik na izborima 2017. godine i izgubio, u junu 2021. godine ponovo se kandidovao i ovaj put pobijedio. Njegova pobjeda nije iznenadila, s obzirom na podršku koju je uživao među konzervativnim establišmentom i Revolucionarnom gardom.
Dolaskom na čelo Islamske Republike Iran, Raisi će se suočiti s brojnim izazovima i očekivanjima javnosti. Njegov konzervativni pristup politici mogao bi imati utjecaj na unutarnju i vanjsku politiku Irana. Također, mnogi se pitaju kako će se njegova pravosudna prošlost odraziti na njegov mandat kao predsjednika.
Iranski narod i međunarodna zajednica pažljivo će pratiti Raisija i njegove poteze u narednim godinama.