Od jutros je prisutan povećan broj policajaca, oklopnih vozila i specijalaca u Srebrenici, što je izazvalo zabrinutost kod Bošnjaka. Vlast u RS-u tvrdi da je ovo samo mjera za očuvanje sigurnosti, ali mnogi smatraju da je ovo uznemiravanje uoči izglasavanja rezolucije o genocidu.
Danas je politički vrh entiteta RS održao sjednicu vlade u Srebrenici, nakon što su položili cvijeće na lokalnom groblju u Bratuncu. Predsjednik Dodik je ponovio svoje uobičajene fraze o “mirnom razlazu” i otcjepljenju. Međutim, svjestan je da je to samo iluzija. Ipak, on uporno ponavlja te fraze kako bi zadržao svoje biračko tijelo, tvrdeći da će u narednih 30 dana predložiti formiranje komisije koja će istražiti dešavanja unazad 30 godina. Na osnovu toga, navodno će predložiti “miran razlaz”.
Dodik pokušava održati svoju promašenu politiku, forsirajući priču kako Srbi nisu genocidan narod, iako rezolucija ne tvrdi tako. Ipak, za opstanak njegove politike potrebno je pojačavanje nacionalnih tenzija, što je upravo ono što radi danas u Srebrenici. Zanimljivo je da prije nije održao sjednicu Vlade RS-a u Srebrenici, jer taj kraj očito nije bio zanimljiv. Ali sada, kada mu treba pojačavanje tenzija, tu je.
Priča o komisijama, mirnim razlazima i otcjepljenjima je suvišna i iluzorna. To je samo politička kupovina vremena jedne promašene politike. Usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici neće nikoga okarakterisati genocidnim, već treba proširiti istinu i raditi na prevenciji i kulturi sjećanja za buduće generacije.