Rukovodstvo Republike Srbije i bh. entiteta RS, na čelu sa Aleksandrom Vučićem i Miloradom Dodikom, odgovorilo je na nedavno izglasane Rezolucije o genocidu u Srebrenici na kontroverzan način. Iako u Rezoluciji ne postoji direktan pomen Srbije, RS niti srpskog naroda, ovo rukovodstvo se usiljenom retorikom pokušava etiketirati srpski narod kao genocidni, što je neodgovorno i opasno.
Očigledan primjer ovakvog pokušaja negiranja genocida je i grafit koji se pojavio. Na zidu se može vidjeti poruka koja indirektno negira stravične zločine koji su se dogodili u Srebrenici. Ova poruka predstavlja svojevrsno ruganje žrtvama i izaziva dodatnu bol i patnju njihovih porodica.
Nažalost, s obzirom na stavove vrha Srbije, nije realno očekivati da će nadležne službe u Beogradu ukloniti ovaj grafit i prekinuti sa ovakvim širenjem netrpeljivosti. Ovakvo ponašanje uveliko doprinosi podjelama i osnažuje poricanje genocida, što predstavlja udarac za mir i pomirenje u regionu.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je izglasana u Generalnoj skupštini UN, predstavlja važan korak u pravcu priznavanja stravičnih zločina koji su se dogodili tokom rata u Bosni i Hercegovini. Stoga je poražavajuće vidjeti kako pojedinci koriste sve raspoložive mehanizme kako bi umanjili značaj ovog događaja i naneli dodatnu štetu već ranjenoj zajednici.
Nadamo se da će međunarodna zajednica reagovati i osuditi ovakve pokušaje negiranja genocida. Srebrenica je duboka rana koju treba izliječiti kroz suočavanje sa istinom i pravdom. Ovo je apel svim političkim liderima da prestanu sa širenjem mržnje i da se okrenu izgradnji bolje budućnosti, čije fundamente čine istina, pomirenje i ljudska prava.