Petak, 20 Septembra, 2024
HomeVijestiBiHDigitalni potpis i sajber sekjuriti - Ambasade podržavaju IDDEEA BiH u digitalnoj...

Digitalni potpis i sajber sekjuriti – Ambasade podržavaju IDDEEA BiH u digitalnoj transformaciji

Na nedavnom sastanku održanom pod nazivom “Digitalni potpis i sajber sekjuriti”, prisustvovali su predstavnici nekoliko ambasada i međunarodnih organizacija u Bosni i Hercegovini, kao i relevantnih udruženja i komora. Sastanku je prisustvovao i direktor Agencije za digitalni razvoj BiH (IDDEEA) Muhamed Badnjević.

Na sastanku, Badnjević je predstavio aktivnosti i izazove sa kojima se suočava IDDEEA BiH, sa posebnim osvrtom na ulogu Agencije u digitalnoj transformaciji Bosne i Hercegovine. Također, naglasak je stavljen na implementaciju elektronskog potpisa i digitalnog identiteta, uz važnost sajber sigurnosti.

Prisutni predstavnici ambasada i međunarodnih organizacija izrazili su punu podršku IDDEEA-i i pružili podršku za dalji rad u oblasti digitalne transformacije u Bosni i Hercegovini. Također, zahvalili su direktoru Badnjeviću na korisnim informacijama koje je podijelio.

Međutim, postoje i prepreke u implementaciji digitalnog potpisa u Bosni i Hercegovini. Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Siniša Karan, ranije je izjavio da IDDEEA nema ovlašćenja da uspostavlja servise koji se odnose na direktnu vezu sa građanima. Također, istaknuto je da uvođenje digitalnog potpisa nema zakonsko uporište i može predstavljati opasnost za građane.

Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske također je ranije saopštila da ne postoji zakonska mogućnost na nivou Bosne i Hercegovine da se izdaju digitalni potpisi u skladu sa važećom EU regulativom. Ova agencija je naglasila da se ne mogu uspostavljati digitalni identiteti, usluge povjerenja, potpisi u oblaku ili daljinski potpisi, te da ne postoji mogućnost za digitalne novčanike.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske skrenulo je pažnju javnosti da se građani za svoja prava vezana za lične karte i kvalifikovane digitalne potvrde jedino mogu obraćati MUP-u, kao jedinoj i nadležnoj instituciji za građane Republike Srpske.

Kao što se može vidjeti, iako postoji podrška za digitalnu transformaciju u Bosni i Hercegovini, postoje i izazovi u implementaciji digitalnog potpisa. Ova pitanja treba riješiti na državnom nivou kako bi se omogućio siguran i efikasan sistem digitalnih potpisa i identiteta u zemlji.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -