Danas su članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine obavili javno saslušanje direktorice Instituta za mjeriteljstvo BiH, Milice Ristović-Krstić, i članova Vijeća za mjeriteljstvo BiH u vezi sa donošenjem novih podzakonskih akata Instituta.
Članovi Komisije su usvojili zaključak da, ukoliko Sud BiH nije donio privremenu mjeru zabrane primjene osporenog Pravilnika o mjerenju gledanosti, treba donijeti zabranu s rokom trajanja do okončanja sudskog postupka zbog visoke vjerojatnosti koruptivnih radnji primjenom navedenog Pravilnika.
Na početku sjednice, predsjedavajući Komisije, Branislav Borenović, je istakao da su zatražili informaciju od Suda BiH, ali da do danas nisu dobili odgovor. Član Komisije Milorad Kojić je naglasio da su ranije tražili informacije o sudskom postupku i da su trebali pričekati odgovor Suda prije održavanja saslušanja.
Međutim, zamjenica predsjedavajućeg Komisije, Ermina Salkičević-Dizdarević, je istakla da komisija ima pravo na javno saslušanje i da do danas nisu dobili informaciju o sudskom postupku te da ne mogu ugroziti sudski postupak.
Direktorica Instituta za mjeriteljstvo BiH, Milica Ristović-Krstić, je odgovarajući na pitanja članova Komisije, navela da Pravilnik o metrološkim i tehničkim uslovima za mjerila gledanosti jeste predmet upravnog spora pred Sudom BiH. Također je istakla da u ovom trenutku niko u zemlji nema odgovarajući certifikat za mjerenje gledanosti.
Nakon kraće diskusije, članovi Komisije su se dogovorili da nastave s saslušanjem, vodeći računa o činjenicama koje su saznali.
Branislav Borenović je nakon sjednice izjavio da je ova situacija pokazala ozbiljne probleme u državi te da je Institut za mjeriteljstvo stvorio pravni vakuum u kojem su donijeli pravilnik koji je u sudskom postupku. Dodao je da je ovakvo ponašanje za osudu i da treba istražiti je li pravilnik o mjerenju gledanosti suprotan zakonskim propisima i upravljački alat za kontrolu medijskih sloboda.
Direktorica Instituta, Milica Ristović-Krstić, je navela da je njihova dužnost osigurati da uređaj za mjerenje bude redovno provjeren, ali da nemaju ingerenciju da zabrane rad bilo kome.
Ova situacija stvorila je zabrinutost u medijskoj industriji, posebno zbog mogućnosti monopolizacije mjerenja gledanosti i ograničavanja medijskih sloboda.