Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHBosna i Hercegovina se suočava s izazovom odvajanja od ruske ekonomije

Bosna i Hercegovina se suočava s izazovom odvajanja od ruske ekonomije

Dana 25. februara 2022. evropski se kontinent probudio pred novim i hitnim pitanjem historijske veličine: kako se odvojiti od ruske ekonomije. Kao član tročlanog Predsjedništva Bosne i Hercegovine, dobro sam upoznat s ovim problemom – i realnošću da Evropa nikada neće postići ovaj cilj bez stalnog vodstva SAD-a, američke robe i, što je još važnije, američke energije.

Bosanci i Hercegovci, nažalost, vide našu prošlost u sadašnjosti Ukrajine. Ustrajali smo kroz godine rata i genocida. Opsada Sarajeva trajala je 1425 dana – najduža opsada u modernoj historiji. Ove sedmice stižem u SAD na promociju novog dokumentarca pod naslovom Kiss the Future, koji opisuje otpornost Bosne i Hercegovine tijekom opsade. Dokumentarac je fascinantan – ime mu dolazi od Bona, frontmena U2, koji je dio priče – ali također je važan podsjetnik da se mir mora zaslužiti i braniti.

Dok sam u SAD-u, još ima važnog posla za obaviti. Prije invazije na Ukrajinu, Evropa je uvezla 155 milijardi kubičnih metara plina iz Rusije (što je jednako više od 80 posto ukupnog američkog izvoza plina u istoj godini). U godinama koje su uslijedile, Europa je jako napredovala, ali još uvijek uvozimo milijarde kubičnih metara ruskog plina.

Nažalost, mnoge zemlje u Europi – uključujući i Bosnu i Hercegovinu – suočavaju se s teškom situacijom u potpunom prestanku našeg oslanjanja na ruski plin. Želio bih odvojiti trenutak da zahvalim američkom državnom sekretaru Antonyju Blinkenu: ranije ove godine, u januaru, pisao je u prilog predloženom plinovodu koji bi povezao Bosnu i Hercegovinu s obližnjom Hrvatskom, a zauzvrat zapadni uvoz plina. Izgradnja cjevovoda poput ovih mora biti ključni fokus za Evropu i Evropsku uniju (EU).

Naravno, BiH će trebati i nove izvore energije za kupovinu. U vrijeme masovnog povećanja potražnje za električnom energijom, djelomično potaknute umjetnom inteligencijom, otkriti tu energiju nije lak zadatak. Osim toga, dok moja zemlja radi prema članstvu u EU, suočit ćemo se s dodatnim pritiskom da dekarboniziramo našu električnu mrežu – više od polovice naše ukupne električne energije trenutno dolazi iz uglja. Najrealniji odgovor je zamjena s uglja na plin.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -