Ministar sigurnosti Nenad Nešić, ministar finansija i trezora Srđan Amidžić i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac su nedavno glasali protiv odluke da se dopusti glasanje građanima Slovenije, Rumunije i Poljske na izborima za Evropski parlament. Ova odluka je loše odrazila na Bosnu i Hercegovinu koja (opet) stoji u negativnom svjetlu evropskih medija, a posebno u spomenutim državama.
Nije ništa novo da naši građani doživljavaju takve situacije. Nažalost, ministri iz RS-a su otvoreno priznali da su donijeli takvu odluku iz osvete jer su ove tri zemlje glasale za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Međutim, ova osveta nema nikakvog smisla i ne postiže ništa, barem ne ono što je bila poenta glasanja na ovakav način. Građani Slovenije, Rumunije i Poljske će ponovo glasati na EU izborima u ambasadama koje se nalaze u Sarajevu.
Ipak, postavlja se pitanje zašto je Bosna i Hercegovina onemogućila glasanje ovim građanima. Razlog je potpisivanje Bečke konvencije, koja jasno definira diplomatske odnose i diplomatiju u praksi. Prema ovoj konvenciji, ambasada se smatra teritorijom nadležne države i lokalne vlasti nemaju jurisdikciju nad njom. Na primjer, Julian Assange se dugo vremena nalazio u ambasadi Ekvadora u Londonu i britanske vlasti nisu mogle da ga uhapse zbog toga.
Ovo ograničavanje prava glasa građanima EU u Bosni i Hercegovini je negativan korak i može dovesti do negativnih posljedica za našu zemlju. Građani EU imaju pravo glasa na izborima za Evropski parlament i trebalo bi im omogućiti da to pravo iskoriste i u našoj zemlji. Nadamo se da će se ova odluka promijeniti u budućnosti kako bi Bosna i Hercegovina bila u skladu sa evropskim demokratskim vrijednostima.