Predsjednik SAD-a Joe Biden izazvao je kontroverze svojom nedavnom izjavom u kojoj je uporedio Kinu i Rusiju s Japanom i Indijom, tvrdeći da ove dvije azijske zemlje imaju sličnu imigracijsku politiku.
“Zašto je privreda u Kini naglo stala? Zašto je ista situacija u Rusiji, Indiji i Japanu? Zato što su ksenofobični. Ne žele imigrante”, izjavio je Biden tokom razgovora s američkim medijima.
Ova izjava izazvala je iznenađenje jer je Biden nedavno dočekao premijera Japana Fumija Kishidu u Washingtonu kao “važnog partnera”. Također, indijski premijer Narendra Modi također se smatra važnim partnerom SAD-a, nakon što je posjetio ovu zemlju prošlog ljeta.
Američki mediji brzo su reagirali na Bidenu izjavom, ističući kontradiktorne poruke koje šalje američkim saveznicima. Upotreba riječi “ksenofobični” u vezi s Japanom i Indijom izazvala je negodovanje među diplomatičkim krugovima i analitičarima.
Imigracijska politika Japana uvijek je bila stroga, s naglaskom na očuvanje japanske kulture i tradicija. S druge strane, Indija se suočava s brojnim izazovima vezanim za imigraciju, a vlada radi na pronalaženju održivih rješenja koja će zadovoljiti potrebe zemlje.
Bidenove izjave mogu potkopati pokušaje SAD-a da jača odnose s ovim azijskim partnerima i izazvati nepotrebni diplomatski jaz. Uprkos tome, Japan i Indija su odlučni u nastojanjima da očuvaju i unaprijede svoje odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Ova izjava može imati i veće implikacije, budući da SAD i dalje nastoji formirati šire frontove protiv Kine i Rusije. Stoga, takva usporedba o imigracijskoj politici nije samo politička, već može utjecati na regionalnu stabilnost i suradnju.
Nadležni iz Bidenove administracije nisu se oglasili povodom kontroverznih izjava. Ostaje da se vidi kako će ove izjave utjecati na odnose između SAD-a, Japana i Indije te hoće li biti odražene u budućim diplomatskim aktivnostima.