Armenija, članica pakta za sigurnost koji neformalno predvodi Rusija, razmatra izlazak iz ove organizacije zbog navodne veze s Azerbejdžanom. Prema bjeloruskom dokumentu koji je procureo u javnost, Bjelorusija je od 2018. do 2022. godine slala moderno oružje u Azerbejdžan, zemlju koja se nalazi u sukobu s Armenijom.
Iako o postojanju dokumenta nije zvanično potvrđeno, Armenija je već pokrenula proces napuštanja paktu za sigurnost. Očekuje se da će uskoro “promijeniti kurs” i usredsrediti se na veću saradnju i integraciju s Evropskom unijom i NATO-om.
Ova odluka Armenije dolazi u kontekstu eskalacije napetosti između Armenije i Azerbejdžana, posebno nakon oružanog sukoba u Nagorno-Karabahu 2020. godine. U tom sukobu, Azerbejdžan je bio podržan od strane Turske, dok se Armenija oslanjala na podršku Rusije.
Armenija, zajedno s drugim zemljama kao što su Bjelorusija, Kirgistan, Kazakhstan i Tadžikistan, bila je dio paktu za sigurnost koji je bio pod utjecajem Rusije. Međutim, navodna veza između Bjelorusije i Azerbejdžana dovela je do oslabljenog povjerenja Armenije prema organizaciji.
Stručnjaci ističu da bi Armenija mogla potražiti jaču podršku od strane Evropske unije i NATO-a kako bi ojačala svoju sigurnost i stabilnost u regionu. Ova situacija također može imati šire geopolitičke posljedice, s obzirom da se rivalstvo između Rusije i Zapada produbljuje na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.
Armenija će vjerovatno intenzivirati napore u uspostavljanju saradnje i integracije s Evropskom unijom i NATO-om kako bi osigurala svoj geostrateški položaj i smanjila ovisnost o ruskom utjecaju.
Ova najava izlaska Armenije iz pakta za sigurnost predstavlja nove izazove za Rusiju i potencijalno mijenja dinamiku sigurnosti u južnom Kavkazu.