Budući izbor rektora na Univerzitetu u Sarajevu (UNSA) uvijek je bio politički osjetljivo pitanje, te smo odlučili analizirati prijavljene kandidate i njihove prijave. Među prijavljenima su prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, doktorica medicine, i prof. dr. Tarik Zaimović, ekonomista.
Hadžović-Džuvo trenutno je profesorica na Medicinskom fakultetu i bila je dekanica sve do 2018, kada je smijenjena. Napustila je fakultet iz protesta i u nesuglasicama vezanim za tadašnjeg rektora Škrijelja, s kojim je bila bliska. Njena prijava za rektora se tumači kao pokušaj osvete prethodniku.
U svojoj prijavi, Hadžović-Džuvo naglašava svoje aktivnosti unutar UNSA i rada u jednoj privatnoj klinici u Sarajevu nakon što je dala otkaz. Navodi se da je bila članica radnih grupa za izradu plana i programa studija, članica komisija za izbor u akademska zvanja te komisija za odbranu doktorskih i magistarskih radova. Također, ističe da je provela nekoliko treninga i obuka za modernu nastavu.
Ipak, u prijavi se ne spominje međunarodno uključenje u istraživačke projekte ili saradnju s evropskim i svjetskim univerzitetima. Aktivnosti u vezi reforme obrazovanja prevladavaju nad međunarodnim medicinskim kongresima, što postavlja pitanje o njenom angažmanu na internacionalnom polju i jačanje nauke.
Projekti u kojima je Hadžović-Džuvo učestvovala uglavnom su bili usmjereni na Balkan ili Bosnu i Hercegovinu. Iz prijave nije vidljivo da je kandidatkinja bila uključena u radne grupe za svjetska medicinska istraživanja.
Usprkos njenoj zavidnoj karijeri na Medicinskom fakultetu, nedostatak međunarodnog angažmana u istraživanjima može predstavljati nedostatak za internacionalizaciju Univerziteta u Sarajevu. Ova analiza nam pomaže da bolje razumijemo kandidate i njihovu relevantnost za mjesto rektora na UNSA.