Četvrtak, 4 Jula, 2024
HomeSvijetAmerička administracija zabranjuje prodaju softvera kompanije Kaspersky Lab

Američka administracija zabranjuje prodaju softvera kompanije Kaspersky Lab

Američka administracija donijela je odluku da zabrani prodaju softvera koji je razvila ruska kompanija Kaspersky Lab, javlja Anadolu. Zabrana je uslijedila nakon temeljne istrage koju je provela američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo.

Raimondo je izjavila da je ova odluka donesena zbog zabrinutosti da bi Rusija mogla iskoristiti kompanije poput Kaspersky Lab za prikupljanje ličnih podataka Amerikanaca i korištenje istih kao “oružje”. Američki mediji navode da će Kaspersky Lab biti onemogućen da sklapa nove ugovore u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nakon 20. jula, a postojećim korisnicima će biti dostupan antivirusni softver do 29. septembra.

Kaspersky Lab je ruski multinacionalni provajder sajber sigurnosti i antivirusnih programa, sa sjedištem u Moskvi, a upravlja ga holding kompanija u Velikoj Britaniji. Ova kompanija je godinama bila jedan od lidera u industriji sajber sigurnosti, ali je često bila meta optužbi da sarađuje sa ruskom vladom i da se koristi za špijunažu.

Zabrana Američke administracije prodaje softvera kompanije Kaspersky Lab predstavlja udarac za ovu rusku kompaniju i može dovesti do gubitka velikog dijela tržišta. Također, ova odluka pokazuje sve veće tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije u domenu sajber sigurnosti.

Stručnjaci upozoravaju da bi ova zabrana mogla imati i šire posljedice na globalnu industriju sajber sigurnosti. Kaspersky Lab je bio jedan od ključnih igrača u ovom sektoru i njegovo isključivanje može poremetiti ravnotežu snaga i uticati na konkurenciju.

Iako ova zabrana ima direktnu posljedicu na kompaniju Kaspersky Lab, pitanje sajber sigurnosti ostaje visoko na agendi mnogih zemalja. Ova industija igra vitalnu ulogu u zaštiti pojedinaca, organizacija i država od sajber napada, a bez adekvatnih rješenja mogu se otvoriti brojne sigurnosne rupe.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -