Tenzije oko kontroverznog pitanja abortusa ponovo su se rasplamsale u Italiji, 46 godina nakon što je ova pretežno katolička zemlja legalizovala ovu medicinsku proceduru. Stranka Braća Italije, čiji je lider premijerka Giorgia Meloni, uključila je amandman na prijedlog zakona o oporavku od koronavirusa koji obuhvata i poglavlje o zdravstvenom sektoru.
Sadašnji italijanski zakon dozvoljava abortus na zahtjev u prvih 12 sedmica trudnoće ili kasnije ukoliko su zdravlje ili život žene ugroženi. Međutim, novi prijedlozi iz Stranke Braća Italije imaju potencijal da izazovu ozbiljne promjene u pravilima koja se odnose na abortus.
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada je Italija suočena sa sve većim padom nataliteta, koji je već jedan od najnižih u svijetu. Prošle godine je zabilježen rekordan broj niskih rođenih beba, svega 379.000. Ovi novi prijedlozi mogli bi dodatno utjecati na broj žena koje se odlučuju na abortus, što bi potencijalno moglo otežati situaciju.
Dok se Italija suočava sa potencijalnim pooštravanjem abortusnih zakona, drugi dijelovi Evrope idu u suprotnom smjeru. Francuska je nedavno obilježila Međunarodni dan žena tako što je u svoj ustav uvela zagarantovano pravo na abortus. Prošle godine, Malta je također izglasala ublažavanje svojih najstrožih zakona o abortusu unutar Evropske unije.
U međuvremenu, Poljska se bavi prijedlozima za ukidanje gotovo potpune zabrane abortusa koju je nametnula prethodna desničarska vlada. Ovi prijedlozi izazvali su velike proteste i podijelili društvo u Poljskoj.
Dok se situacija oko abortusa zaoštrava u Italiji, ostaje da se vidi kako će se razvijati situacija u ovoj zemlji, koja se i dalje suočava s demografskim izazovima i problemom niskog nataliteta.