Ključni događaj trogodišnjeg projekta
U okviru trogodišnjeg projekta, istaknuta su postignuća u primjeni instituta ostvarivanja imovinskopravnih zahtjeva za žrtve ratnog seksualnog nasilja. Ovaj događaj okupio je stručnjake kako bi razmijenili iskustva i razmotrili važnost ovih zahtjeva. Fokus je bio na izazovima s kojima se suočavaju preživjele žrtve i načinu rješavanja njihovih imovinskopravnih zahtjeva.
Regionalna saradnja i izazovi
Kroz tri panela razgovaralo se o značaju regionalne saradnje i prenosu iskustava. Svi učesnici su se složili da je važna učinkovita primjena imovinskopravnih zahtjeva. Iako ima pozitivnih trendova, postoje prepreke poput nesolventnosti počinilaca. Julian Reilly, britanski ambasador u BiH, naglasio je podršku Ujedinjenog Kraljevstva za preživjele.
Nedostaci i budući koraci
Iako je primijećen napredak, mnoge žrtve još uvijek nemaju pristup pravima. Samra Čardaković iz TRIAL International naglasila je potrebu za razvijanjem efikasnog mehanizma reparacije. U planu je proširenje primjene instituta imovinskopravnog zahtjeva na druga rodnozasnovana nasilja.
Pravo na naknadu štete
Osnovno pravo žrtava je pravo na naknadu štete. Oštećeni mogu ostvariti ovo pravo kroz institut imovinskopravnog zahtjeva. TRIAL International nastavlja zalagati se za pravdu i reparacije za sve žrtve ratnog seksualnog nasilja.