Nedjelja, 24 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHProblemi obrazovanja u Bosni i Hercegovini u svjetlu evropskih statistika

Problemi obrazovanja u Bosni i Hercegovini u svjetlu evropskih statistika

Situacija u Bosni i Hercegovini

Obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini suočava se sa značajnim izazovima. Prema nedavnim statistikama, procenat visokoobrazovanih građana u našoj zemlji daleko je ispod evropskog prosjeka. Ovo ukazuje na potrebu za reformama u sektoru obrazovanja.

Usporedba sa evropskim zemljama

Na vrhu liste najobrazovanijih evropskih zemalja nalaze se Irska i Švedska. Irska se ponosi sa 51 posto populacije koja ima završen fakultet. U Švedskoj taj postotak iznosi 47 posto.

U susjednim zemljama, Slovenija ima 31 posto, Hrvatska 27 posto, a Srbija 25 posto visokoobrazovanih građana. Ove razlike u obrazovanju naglašavaju potrebu za poboljšanjem našeg sistema.

Obavezno obrazovanje u Evropi

Kvalitet obrazovanja u evropskim državama varira, a obavezno obrazovanje traje između 10 i 12 godina. Francuska se izdvaja sa najdužim obaveznim obrazovanjem, koje traje 15 godina.

U Belgiji, Mađarskoj, Rumuniji i nekim njemačkim pokrajinama obavezno obrazovanje također traje najmanje 13 godina. S druge strane, u Poljskoj, Sloveniji i Estoniji to traje samo 9 godina, a u Hrvatskoj su obaveze još kraće, traju 8 godina.

Zaključak

Statistike ukazuju na važnost unapređenja obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini. Potrebne su hitne reforme kako bi se postigli bolji rezultati i povećao procenat visokoobrazovanih građana.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -