Tokom sahrane Fuada Šukra, visokog zvaničnika Hezbolaha, lider Hasan Nasralah istakao je važnost njegovog angažmana u Bosni. Šukr je bio vođa grupe koja je podržavala muslimane u Bosni tokom devedesetih.
Izgubljeni mučenik i bosanska borba
Mučenik Fuad Šukr, prema Nasralahu, imao je značajnu ulogu u podršci muslimanima početkom devedesetih. Libanski medij “Majadin” naveo je da je od 1992. godine bio aktivan u spoljnostima i mentorima omladini koja je podržavala borbu Bosanaca. Njegova smrt prati vijest o bliskim vezama Hezbolaha i Armije BiH.
Povlačenje veza Irana i Hezbolaha
Izveštaji britanskog novinara Roberta Fiska ukazuju na to da je oko 150 pripadnika Hezbolaha učestvovalo u borbama u Bosni. Iran je podržao vlasti u Sarajevu, osim što su slali oružje, obučavali su i muslimansku vojsku. Administracija Džordža Buša Starijeg bila je protiv iranske podrške.
Posljedice i savremene spekulacije
U godinama nakon rata, veze između bosanske vlade i Irana ostale su u središtu pažnje. Mnogi američki obavještajci sumnjali su u bliskost bosanskih Muslimana prema Irancima. Nakon ubistva komandanta Sulejmanija, pojavile su se spekulacije o mogućim sastancima između bosanskih lidera i iranskih zvaničnika.
Ova situacija pokazuje kompleksnost međunarodnih interakcija tokom rata u Bosni, kao i trajne posljedice koje su se održale do danas.