Svake godine 27. jun se obilježava kao Dan ustanka u Bosni i Hercegovini. Ovaj dan podsjeća na akciju gerilskih odreda koji su 1941. godine oslobodili Drvar i Bosansko Grahovo.
Osnovne informacije o ustanku
Prema Marku Atilli Hoari, autoru knjige “Bosanski muslimani u Drugom svjetskom ratu”, Komunistička partija Jugoslavije je planirala ustanak odmah nakon okupacije. Komunisti su se nadali da će radnička klasa biti ključni otpor, no zločini ustaša su prisilili srpsko seljaštvo da se oružano bori za opstanak.
Uloga Svetozara Vukmanovića Tempa
Ustaškim zločinima u Bosanskoj Krajini predvodio je Svetozar Vukmanović Tempo, koji je bio komandant Pokrajinskog štaba. Ovaj štab imao je komandu nad četiri Oblasna štaba: Sarajevo, Tuzla, Bosanska Krajina i Hercegovina.
Specifičnosti partizanskog pokreta
Partizanski pokret u Bosni i Hercegovini imao je specifičan karakter. Bio je organiziran na bosanskohercegovačkoj platformi, uz sudjelovanje različitih etničkih grupa. Njemačka invazija na SSSR 22. juna bila je impuls za pokretanje ustanka.
Poziv na ustanak i njegovi počeci
Centralni komitet Komunističke partije pozvao je 4. jula na ustanak. Prvi ustanci započeli su u Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji. Dok je ustanak u Bosni i Hercegovini počeo 27. jula, srpski seljaci su se ranije digli protiv ustaškog režima.