Prisustvovali su uglavnom profesori i stručnjaci iz Njemačke, posebno iz Frankfurta i okolnih područja, koji su direktno i indirektno uključeni u politička i geopolitička zbivanja na zapadnom Balkanu, kao i studenti političkih nauka sa univerziteta u Frankfurtu i Darmstadtu. Glavni govornik bio je dr. Nedim Makarević, dugogodišnji ambasador Bosne i Hercegovine u nekoliko zemalja.
Dr. Makarević je u svom predavanju govorio o političkoj situaciji na zapadnom Balkanu, fokusirajući se na ciljeve velikih sila, njihove agende i načine njihovog ostvarivanja. Drugi dio predavanja bio je posvećen Bosni i Hercegovini, uključujući postdejtonsku politiku, trenutnu situaciju i političke izazove.
Moderator događaja bio je Michael Roick, bivši direktor Friedrich Naumann fondacije za zapadni Balkan sa sjedištem u Beogradu. Roick, koji ima duboko razumijevanje prilika u regiji, istakao je da i više od 20 godina nakon završetka jugoslovenskih ratova Balkan ostaje područje političke nestabilnosti. Narodi Balkana su podijeljeni između nade u budućnost kao dio Evropske unije i uticaja Rusije, što stvara geopolitičke tenzije između velikih sila.
Unatoč dugogodišnjim pokušajima Evropske unije i članica NATO saveza da pomognu zemljama poput Bosne i Hercegovine i Srbije da prevaziđu svoje strukturne i političke podjele i omoguće im budućnost u okviru Evropske unije, obje zemlje danas predstavljaju neuspjeh EU u postizanju snažne političke uloge na Balkanu.
Dok se Srbija sve više okreće ideologiji Rusije i Kine, uprkos tvrdnjama o želji za članstvom u EU, Bosna i Hercegovina je podijeljena više nego ikada gotovo 30 godina nakon Dejtonskog sporazuma.
Makarević je naveo da postoji veliko interesovanje njemačke javnosti za balkansku regiju. Međutim, unatoč tom interesu, primjetno je da ljudi u Njemačkoj nemaju dovoljno tačnih informacija, te da su podložni raznim dezinformacijama, posebno kada je u pitanju faktor islamizma i islamofobije.