Prema nedavno objavljenom istraživanju, Slovenija se ističe kao zemlja sa najvećim brojem visokoobrazovanih stanovnika u regionu. Čak 36,6 posto Slovenaca posjeduje fakultetsku diplomu.
Međutim, situacija u drugim zemljama Balkana nije tako povoljna. Prema istom istraživanju, Bosna i Hercegovina bi se, prema prethodnim statističkim podacima, nalazila na posljednjem mjestu ove liste, budući da samo 9,5 posto stanovnika posjeduje fakultetsku diplomu.
Ispod Slovenije se nalaze Hrvatska sa 23,8 posto visokoobrazovanih stanovnika i Crna Gora sa 24,6 posto. S druge strane, Rumunija, Italija, Turska, Sjeverna Makedonija i Srbija se nalaze na začelju liste, s postotkom visokoobrazovanih stanovnika niže od 25 posto.
Irska se izdvaja kao zemlja u kojoj 16 posto stanovništva ima maksimalno osnovnu školu i dva razreda srednje škole, dok ostatak posjeduje diplomu srednje škole. Luksemburg, Švedska, Norveška i Kipar također imaju visok postotak fakultetski obrazovanih građana.
Iako se Bosna i Hercegovina nije našla u ovom istraživanju, postotak stanovništva sa fakultetskom diplomom ostaje nizak u odnosu na ostatak regiona. Ova situacija ukazuje na potrebu za većim ulaganjem u obrazovanje i promovisanjem značaja visokog obrazovanja u zemlji.
Ovi podaci su značajni ne samo za samu zemlju već i za konkurentnost regiona u globalnom kontekstu. Visok stepen obrazovanosti stanovništva igra ključnu ulogu u ekonomskom razvoju, inovacijama i stvaranju bolje budućnosti za građane.
Stručnjaci iz oblasti obrazovanja pozivaju na intenziviranje napora u podizanju nivoa obrazovanja u cjelokupnom regionu kako bi se smanjile razlike između zemalja i omogućio održiv razvoj.