Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeSvijetSvijetUjedinjenje ekstremne desnice u Evropskom parlamentu: Izazovi i mogući ishodi

Ujedinjenje ekstremne desnice u Evropskom parlamentu: Izazovi i mogući ishodi

U Evropskom parlamentu će se uskoro održati sastanak na kojem će se raspravljati o mogućem ujedinjenju ekstremne desnice. Trenutno, ekstremna desnica je podijeljena u tri grupe, što otežava njihovu političku snagu i utjecaj.

Jedna od grupa je Evropski konzervativci i reformisti (ECR), u kojoj se nalazi i stranka Braća Italije koju predvodi Giorgia Meloni. Iako se oni smatraju umjerenim desničarima, njihov stav je ipak radikalniji od najveće grupacije u Evropskom parlamentu, EPP-a.

Druga grupa koja se smatra ekstremnom je Identitet i demokratija (ID), čija je liderica Marine Le Pen, vođa Nacionalnog skupa iz Francuske. ID ima 30 mandata u novom sazivu EU parlamenta i predstavlja najradikalniji dio ekstremne desnice.

Treća grupa je neformalna, čine je nominalno nezavisni zastupnici koji ne pripadaju ni jednoj grupi. U ovoj grupi se nalazi Fidesz predvođen premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.

Sada se Le Pen, zajedno s ekstremnim desničarom Geertom Wildersom iz Nizozemske, trudi da ujedine desničare u jedinstvenu grupu. Međutim, ovaj zadatak će biti izuzetno težak, prvenstveno zbog prisustva Alternative za Njemačku (AfD), ekstremne stranke iz Njemačke. AfD ima 15 mandata i čak i Le Pen se distancirala od njih. AfD je izbačen iz grupe ID, što pokazuje njihovu reputaciju kao ekstremne stranke.

Pitanje je kakva će biti saradnja među ekstremnim desničarima i da li je ujedinjenje moguće bez članova AfD-a. Bit će interesantno vidjeti kako će se politička karta desnice promijeniti i koja će biti konačna forma ekstremne desnice u Evropskom parlamentu.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -