Američka kompanija Meta, pod čijim je okriljem i Facebook, nedavno je potvrdila svoje planove da koristi objave evropskih korisnika kako bi podučavala svoju generativnu umjetnu inteligenciju. U saopćenju, Meta je navela da prati primjer drugih velikih tehnoloških kompanija, uključujući Google i OpenAI, koje već koriste podatke Evropljana za obuku svojih AI algoritama.
Od 26. juna, sadržaj korisnika u Evropi bit će uključen u obuku jezičnog modela kompanije Meta, poznatog kao Llama. Sadržaj koji su Evropljani javno podijelili na platformama poput Instagrama i Facebooka bit će korišten za poboljšanje i razvoj ovog jezičnog modela.
Meta je naglasila da shvaća odgovornost koju nosi izgradnja ove tehnologije te da će slijediti lokalne zakone i propise. Kompanija se konzultirala s glavnim evropskim regulatorom privatnosti, Irskom komisijom za zaštitu podataka, i uključila njihove povratne informacije u proces obuke svog AI sistema kako bi se osigurala usklađenost sa zakonima EU-a o privatnosti.
Međutim, austrijsko udruženje NOYB (None of Your Business) tražilo je od regulatora u Austriji, Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Irskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Poljskoj i Španiji da hitno zaustave planove Mete. NOYB je istakao da Meta treba jasno zatražiti privolu korisnika za upotrebu njihovog sadržaja te da je postupak odricanja od privole iznimno kompliciran.
Budući da Meta ima pristup i objavama i privatnim fotografijama korisnika, kao i njihovim podacima o aktivnostima na internetu, NOYB upozorava da su planovi kompanije Meta za obuku AI algoritama potencijalno problematični za privatnost korisnika.
Ostaje za vidjeti kako će se razvijati ova situacija i hoće li regulatori udovoljiti zahtjevima NOYB-a da zaustave planove Mete.