Prema upozorenju UNICEF-a, više od jednog od četvero djece mlađe od pet godina u svijetu živi u “teškoj” nestašici hrane, što negativno utiče na njihov rast i razvoj. Prema izvještaju UNICEF-a objavljenom ovog srijede, ozbiljno siromaštvo u hrani opisuje djecu koja se hrane oskudnim dijetama smanjenim na dvije ili manje skupine namirnica. Harriet Torlesse, glavna autorica izvještaja, naglasila je šokantan podatak da djeca u današnje vrijeme nemaju pristup raznovrsnoj ishrani i da je neophodno poduzeti mjere kako bi se ovo stanje promijenilo.
Preporuka UNICEF-a je da mala djeca svakodnevno jedu hranu iz pet od osam glavnih skupina, uključujući majčino mlijeko, žitarice, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke, mliječne proizvode, meso, perad i ribu, jaja, voće i povrće bogato vitaminom A i ostalo voće i povrće. Međutim, više od 440 miliona djece mlađe od pet godina u oko 100 zemalja s niskim i srednjim prihodima suočeno je sa nestašicom hrane i nemaju pristup ovoj raznovrsnoj ishrani.
Od tog broja, čak 181 milion djece doživljava ozbiljno siromaštvo hrane, gdje konzumiraju najviše dvije skupine namirnica dnevno. Djeca koja se hrane jedino rižom i malo mlijeka imaju do 50 posto veću vjerovatnoću da će patiti od teških oblika pothranjenosti, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput mršavosti i abnormalne mršavosti. Osim toga, ova deca se suočavaju sa lošijim školskim uspjehom, što dalje utiče na njihovu budućnost.
Ozbiljno siromaštvo hrane je koncentrisano u oko 20 zemalja, s posebnom prijetnjom u Somaliji (63 posto), Gvineji (54 posto), Gvineji Bisau (53 posto) i Afganistanu (49 posto). Iako nisu dostupni podaci za bogate zemlje, djeca u kućanstvima s niskim prihodima također pate od loše ishrane.
Ova alarmantna statistika o nestašici hrane kod djece zahtijeva hitne mjere i veću podršku u rješavanju ovog problema. UNICEF i drugi relevantni akteri pozivaju na mobilizaciju resursa i ulaganje u programe koji će omogućiti pristup raznovrsnoj i kvalitetnoj hrani za djecu širom svijeta.