Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske, izjavio je da će se nastaviti kontinuitet dosadašnje politike prema Bosni i Hercegovini. Ministar je istakao da će se politika provoditi u dva smjera. Prvi smjer odnosi se na podršku legitimnim političkim predstavnicima hrvatskog naroda kako bi ostvarili svoja prava jednakopravnosti. U tom kontekstu, Grlić Radman je naglasio potrebu za izmjenom izbornog zakona s ciljem eliminacije svih diskriminacija u izbornom procesu.
Drugi smjer politike Hrvatske prema BiH odnosi se na materijalnu i financijsku pomoć Hrvatima u BiH, kao i podršku raznim projektima i prekograničnoj suradnji. Ministar je naglasio da će se pomoć pružati putem nacionalnih sredstava i evropskih fondova.
Grlić Radman je također istakao napore koje je Hrvatska uložila na evropskom putu BiH, kao i važnost političke volje svih aktera u BiH kako bi se postigla budućnost u okviru Evropske unije. Ministar je podržao donošenje Izbornog zakona, ističući kako će on donijeti mir, stabilnost i jednakopravnost naroda.
Istovremeno, Grlić Radman je kritizirao aktualni izborni zakon, navodeći da je diskriminirajući i glavni izvor nestabilnosti. Posebno je izdvojio problematično pitanje u izbornom sistemu koje se odnosi na način biranja članova Predsjedništva BiH. Ministar je istakao važnost jednakopravnosti svih naroda u BiH, te je osudio srpski separatizam kao neprihvatljivu politiku koja rastače temelje BiH.
Na kraju, ministar je komentirao usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, naglašavajući potrebu za suočavanjem zemalja koje negiraju genocid na Balkanu. Grlić Radman je istakao da je rezolucija potvrdila odluku Međunarodnog suda i osudio glorifikaciju zločinaca koji još nisu osuđeni.
Ministar je zaključio gostovanje na HRT-u ističući da ne bi bilo cjelovite BiH bez Hrvatske, podsjećajući na ulogu koju je Hrvatska imala u sprečavanju genocida i prihvatu izbjeglica tokom rata.
Ovom najavom, Hrvatska potvrđuje svoj interes za stabilnu i demokratsku Bosnu i Hercegovinu, te nastavlja podršku hrvatskom narodu u ostvarivanju jednakopravnosti i prava. Također, ističe važnost političke volje i dogovora među političkim liderima u BiH radi postizanja bolje budućnosti u okviru Evropske unije.