Na nedavnom sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a u Pragu, generalni sekretar Jens Stoltenberg je izjavio da su upozorenja o ruskoj prijetnji ništa novo. Već duže vrijeme, svaki put kada NATO pruži podršku Ukrajini, predsjednik Putin pokušava da zaprijeti.
U utorak je Putin ponovno upozorio članice NATO-a da ne dopuštaju Ukrajini da ispaljuje oružje na Rusiju, upozoravajući na rizik od nuklearnog rata. Ova izjava uslijedila je nakon što su neke članice NATO-a ukinule ograničenja na upotrebu oružja koje je donirano Kijevu.
Međutim, američki predsjednik Joe Biden donio je odluku o ograničenoj upotrebi oružja koje su Sjedinjene Države isporučile Ukrajini, ali samo u blizini granice s regijom Harkov. Ta odluka nailazi na kritiku Putina, ali i izaziva reakciju NATO-a.
Harkov, drugi najveći grad u Ukrajini, postao je žarište ofanzive koju je Rusija pokrenula 10. maja. SAD su daleko najveći donator oružja Ukrajini, a Bidenova odluka ima za cilj da podrži bezbjednost regije Harkov.
Ova promjena politike izazvala je kontroverze i napetost između NATO-a i Rusije. Unatoč prijetnjama, NATO ostaje posvećen pružanju podrške Ukrajini u suočavanju s ruskom agresijom. Situacija ostaje napeta dok se odnosi između NATO-a i Rusije dodatno pogoršavaju.
Nepromijenjena činjenica je da Ukrajina i dalje osjeća pritisak Rusa, a NATO ostaje ključni saveznik u njihovoj borbi za suverenitet i bezbjednost. Ostaje da se vidi kako će se ova situacija dalje razvijati i koja će biti reakcija svih strana.