Afrika je najveći proizvođač zlata na svijetu, ali većina tog plemenitog metala završava izvan kontinenta. Samo u 2022. godini, 435 tona afričkog zlata, vrijednog 30,7 milijardi dolara, prokrijumčareno je izvan granica Afrike. Najveći dio zlata, između 80 i 85 posto, završi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).
Afričko industrijsko zlato, koje čini 11 posto ukupno proizvedenog zlata na kontinentu, uglavnom se izvozi u Južnoafričku Republiku, Švicarsku i Indiju. Ovo zlato koristi se u raznim industrijama, uključujući medicinu, tehnologiju, automobilsku, zrakoplovnu i odbrambenu industriju.
Kada je riječ o malim rudnicima, zanatskim radionicama i industrijskom zlatu, izvoz se uglavnom obavlja u Emirate, Švicarsku i Indiju. Prema podacima, 80 posto afričkog zlata izvezeno je u ove zemlje, pri čemu UAE čine 47 posto ukupnog izvoza.
Neprijavljeno zlato je ono koje nije deklarirano za izvoz. Većina zlata se deklarira tek kada napusti Afriku i dospije u drugu državu. Tek tada postaje legalno.
Međutim, problem nastaje kada se zlato deklarira u državi poput UAE. Zemlje kao što je Švicarska smatraju da je zadnja lokacija obrade zlata njegovo stvarno porijeklo, pa čak i ako je zlato izvezeno iz Emirata, ona će biti označena kao njegovo porijeklo.
SwissAid je iznio da su zakoni u nekim zemljama vrlo labavi kada je u pitanju utvrđivanje stvarnog porijekla zlata. To omogućava da se zlato izvorno iz Afrike legalno izvozi u druge zemlje, čime se potencijalno omogućava promovisanje trgovine i distribucije ilegalnog zlata.
Ova situacija ukazuje na potrebu za jačanjem nadzora i regulative u trgovini zlatom, kako bi se spriječilo nezakonito krijumčarenje i propusti u deklarisanju zlata. Samo tako će se obezbijediti da afričko zlato ostaje na kontinentu, a da pravedno i legalno koristi lokalnoj ekonomiji.