Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeSvijetSvijetIstraživanje: Rijeke i jezera u glavnom gradu Bangladeša zagađeni toksičnim hemikalijama

Istraživanje: Rijeke i jezera u glavnom gradu Bangladeša zagađeni toksičnim hemikalijama

Nova studija provedena u glavnom gradu Bangladeša, Daki, otkriva da su rijeke, jezera i voda iz slavina izrazito zagađeni toksičnim hemikalijama. Ovo istraživanje je od velikog značaja s obzirom na činjenicu da se u Daki nalazi veliki broj tekstilnih fabrika koje proizvode odjeću i obuću namijenjenu širom svijeta.

U prvoj studiji te vrste sprovedenoj u ovom globalnom modnom centru, per- i polifluoroalkilne supstance (PFAS), poznate kao “hemikalije zauvijek”, pronađene su u 27 uzoraka vode prikupljenih u blizini tekstilnih fabrika.
Nivoi PFAS-a u mnogim uzorcima bili su daleko iznad regulatornih granica postavljenih u EU i SAD-u, a neki su sadržavali čak i globalno zabranjene hemikalije, pokazuje izvještaj Organizacije za životnu sredinu i društveni razvoj (Esdo) i Ipen, mreže nevladinih organizacija.

PFAS su skup od oko 10.000 hemikalija koje su povezane s ozbiljnim bolestima, uključujući neke vrste kancera. Naučnici ih nazivaju “zauvijek hemikalijama” zbog njihove izuzetno dugotrajne razgradnje. Često je potrebno stotine ili čak hiljade godina da se ove hemikalije razgrade nakon što se koriste u proizvodima.

Iako su određene PFAS hemikalije već globalno zabranjene prema Stockholmskoj konvenciji, koju je potpisao i Bangladeš, druge su još uvijek u fazi revizije. Cilj ovog globalnog ugovora je zaštita zdravlja ljudi i okoliša od utjecaja postojanih organskih zagađivača.

Ovo istraživanje ukazuje na ozbiljan ekološki i zdravstveni problem koji treba hitno adresirati. Nositelji modne industrije trebaju preuzeti odgovornost za svoje proizvodne procese i preduzeti konkretne korake u minimiziranju upotrebe ovih opasnih hemikalija. Također, vlade i nadležni organi trebaju implementirati strože zakonske regulative kako bi zaštitili životnu sredinu i zdravlje stanovništva.

Ako se ne poduzmu odlučne akcije, zagađenje toksičnim hemikalijama može imati dugoročne i katastrofalne posljedice na vode i ekosustav Dake, kao i na zdravlje lokalnog stanovništva.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -