Regionalni sud u njemačkom gradu Laufen osudio je 72-godišnjeg penzionera na dvije godine zatvora zbog dugogodišnje ilegalne prakse dovodjenja njegovatelja iz Bosne i Hercegovine. Nakon što su carinski službenici pronašli falsifikovana dokumenta kod njegovatelja na graničnim prelazima, pokrenuta je istraga koja je dovela do otkrivanja 102 slučaja pojedinačnog dovođenja u Njemačku.
Prema informacijama njemačkih medija, penzioner je navodno uzimao proviziju od 100 do 150 evra po njegovatelju. Iako je osuđen samo za 29 slučajeva, kod kojih postoje nepobitni dokazi, inspektori vjeruju da postoji još mnogo neotkrivenih slučajeva. Tokom pretresa, penzioneru je oduzeto 16.000 evra, a dodatno je kažnjen sa 5.000 evra.
Iz policije ističu da je penzioner njegovateljima iz BiH davao jasne instrukcije kako da se ponašaju prilikom ulaska u Njemačku. Međutim, na sudu je tvrdio da je sve radio iz najbolje namjere – da pomogne ljudima koji nemaju dovoljno novca za profesionalnu njegu. Inspirisan sopstvenim iskustvom sa majkom kojoj nije mogao obezbijediti odgovarajuću njegu, penzioner je započeo ovu šemu i nastavio je, praveći lažna pozivna pisma i falsifikovane dokumente.
Ova presuda stavlja fokus na problem ilegalnog dovođenja radne snage iz zemalja regiona, a inspektori vjeruju da je ovaj slučaj samo vrh ledenog brijega. Nadaju se da će ova presuda imati odvraćajući efekat na one koji se bave ilegalnom trgovinom radnom snagom.
Ovim činom penzioner je prekršio zakon Njemačke, ali i iskoristio ranjivost ljudi koji su tražili posao u inostranstvu. Bez obzira na njegove dobre namjere, ovakve radnje su neetične i štetne za obje strane – i za one koji traže posao i za one koji su oštećeni zbog nelojalne konkurencije.
Očekuje se da će ova presuda imati odjek u bosanskohercegovačkoj javnosti i podstaći vlasti da preduzmu konkretnije mjere u sprečavanju ovakvih slučajeva. Također je važno upozoriti potencijalne radnike da budu oprezni i da prethodno provjere uvjete rada i dokumentaciju prije nego što se upuste u ovakve aranžmane.