Od ovog ljeta, otvaranje hladne Coca-Cole usred toplog dana u Evropskoj uniji neće biti isto kao prije. Nova pravila EU koja stupaju na snagu od jula ove godine mijenjaju način na koji se proizvode plastične flaše. Sigurno ste već primijetili flaše koje imaju privezane čepove, a ubuduće će ova praksa postati učestalija.
Prema novim pravilima, svi proizvođači napitaka u flašama do tri litra moraju koristiti flaše s privezanim čepovima. Cilj ovog poteza je smanjenje količine plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu. Vezivanjem čepova za flaše, osigurava se da se flaša u potpunosti reciklira.
EU tvrdi da su njeni obalni krajevi među najzagađenijim prostorima plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu. Nažalost, velike količine plastike trenutno se ne recikliraju, a značajan dio završava u našim okeanima. Procjene su da je proizvodnja i spaljivanje plastike samo u 2019. godini rezultiralo emisijom više od 850 miliona tona stakleničkih plinova.
Plastične flaše s privezanim čepovima samo su jedan od koraka koje EU preduzima u cilju zaštite okoliša. U bliskoj budućnosti, zabraniće se i plastična ambalaža za voće i povrće, toaletne potrepštine u hotelima te obroci u restoranima brze hrane. Iako su snažni lobiji bili protiv ovakvih mjera, EU je ipak uspjela postići napredak u zaštiti naše prirode.