Nakon odluke Španije, Irske i Norveške, broj država koje su zvanično priznale Palestinu popeo se na 146. Svjetska javnost sada saznaje da će se među tim zemljama uskoro pridružiti i Slovenija.
Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) proglasila je državu Palestinu 15. novembra 1988. godine, sa zahtjevom za suverenitet nad teritorijama Zapadne obale, uključujući istočni Jerusalem, i pojasom Gaze. U to vrijeme, 78 država je priznalo Palestinu kao državu.
Desetljeće kasnije, u pokušaju da okonča dugogodišnji sukob između Izraela i Palestine, potpisan je sporazum iz Osla 1993. i 1995. godine. Ovim sporazumom osnovana je Palestinska uprava (PA) kao privremena samoupravna uprava u Pojasu Gaze i oko 40 posto Zapadne obale.
Nakon atentata na Yitzhaka Rabina i promjene vlasti u Izraelu, pregovori su zapeli, što je navelo Palestince da se obraćaju međunarodnoj zajednici za priznanje Države Palestine bez izraelskog pristanka.
U 2011. godini, Država Palestina primljena je u UNESCO, dok je 2012. godine Opća skupština Ujedinjenih naroda priznala Palestinu kao državu s statusom promatrača uz glasove 138 država članica.
Među državama G20, deset ih je priznalo Palestinu kao državu, dok devet država to još uvijek nije učinilo. Među tim državama koje nisu priznale Palestinu su Australija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Južna Koreja, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države.
Pridruživanje Slovenije sve većem broju zemalja koje priznaju Palestinu predstavlja korak ka međunarodnom priznanju te države i može imati značajne posljedice za daljnje mirovne pregovore na Bliskom istoku.