Tokom gotovo 450 godina, crkva Hora u Konstantinopolju služila je hrišćanima kao bogomolja. Od kada je ovaj grad, danas poznat kao Istanbul, osvojio osmanlijski sultan Mehmed II. 1453. godine, on je potpao pod tursku vlast, zajedno s Hora crkvom. Baš kao i Aja Sofija (Hagiu Sophiu), možda najznačajniju građevinu hrišćanske arhitekture ikada, Osmanlije su i Hora crkvu ili Crkvu Krista Spasitelja u polju prenamijenile u džamiju.
U oba slučaja, očuvali su se arhitektonski i umjetnički karakteri ovih objekata. U Hora crkvi, na primjer, i danas se mogu vidjeti značajni mozaici i freske iz ranog 14. vijeka. Tokom islamske molitve – džume, takvi prikazi su se stoljećima samo prekrivali.
Nakon osnivanja Republike 1923. godine od strane Mustafe Kemala Atatürka, obje su zgrade pretvorene u muzeje – Aja Sofija 1935. godine, a Hora crkva (sada poznata kao Karije džamija) 1948. Međutim, 2020. godine, dekretom turskog predsjednika Erdogana, obje su ponovno postale džamije. Od početka maja, Hora crkva, sada Karije džamija, ponovo je otvorena za džumu – islamsku molitvu petkom.
Za vladajuću AKP stranku, ove zgrade imaju posebnu simboliku i značaj i mimo činjenice da ih je UNESCO proglasio svjetskom kulturnom baštinom. AKP u tom kontekstu ističe islamske vrijednosti i vidi sebe kao nasljednika Osmanlijskog carstva u modernoj Turskoj.