Danas, 12. maja, obilježava se Međunarodni dan medicinskih sestara, u znak sjećanja na rođendan britanske bolničarke i humanitarne radnice, Florens Najtingel. Najtingel je ostavila trajan uticaj na medicinsku njegu i njegu bolesnika.
Rođena je 1820. godine i već kao djevojčica pokazivala je interes za medicinsku njegu. Pomagala je rođacima, posluzi, komšijama, a s majkom je obilazila i pomagala siromašne. Na svojim putovanjima, posjetila je brojne bolnice i učila od ljekara o radu s bolesnicima.
Tokom 1854. godine, Najtingel je otišla u vojnu bolnicu u Skadru tokom Krimskog rata. Tamo je primijetila loše stanje u bolnici i odlučila je da uvede reforme i mjere u sanitetskoj službi i njezi ranjenika i bolesnika. Njene inovacije, kao što su noćne posjete bolesnicima, dokumentacija podataka o pacijentima i standardi za građenje i uređivanje bolnica, i danas se primjenjuju.
Nakon rata, Najtingel je otvorila prvu službu za medicinske sestre. Njeno predanost i upornost su joj donijeli dozvolu britanskog dvora za osnivanje Kraljevske komisije. Također je postala uzor požrtvovanosti, hrabrosti i nesebičnog pružanja pomoći ranjenima i bolesnima.
Njen rad je bio toliko značajan da je na Međunarodnoj konferenciji Crvenog krsta u Vašingtonu 1912. godine, ustanovljena Medalja za milosrđe “Florens Najtingel”. Ova medalja se dodjeljuje na prijedlog nacionalnih društava Crvenog krsta. Prva dodjela je zbog Prvog svjetskog rata izvršena tek 1920. godine.
Danas, dok obilježavamo Međunarodni dan medicinskih sestara, trebamo se prisjetiti Florens Najtingel, žene koja je promijenila način kako pristupamo njezi bolesnika i koja je ostavila trajni uticaj na medicinske sestre širom svijeta.