Veliki broj akademika, među kojima su i univerzitetski lideri u Velikoj Britaniji, izrazili su negodovanje zbog nedavnog zahtjeva ministra finansija Rishija Sunaka za većim stepenom zaštite jevrejskih studenata na kampusima u zemlji. Kritičari tvrde da ovaj poziv “bespotrebno podiže strah” i “pokušava zastrašiti” studente koji učestvuju na propalestinskim protestima.
Ukazujući na činjenicu da su protesti u Velikoj Britaniji uglavnom mirni, akademici su izjavili kako je Sunakov zahtjev bila nepotrebna reakcija, prije svega s obzirom na to što se nasilje događalo isključivo u Sjedinjenim Američkim Državama. Dodali su također da studenti imaju pravo na slobodu izražavanja i nesmetano sudjelovanje u političkim aktivnostima.
Podršku zahtjevima studenata za prekidom veza univerziteta s kompanijama koje snabdijevaju oružjem Izraelom pružio je sve veći broj akademskih radnika. Na univerzitetima kao što su Cambridge, Oxford i Edinburgh, stotine zaposlenika potpisale su otvorena pisma izražavajući solidarnost s studentima koji su se smjestili u šatore i optužujući svoje univerzitete za, kako navode, saučesništvo u izraelskim napadima na Palestince u Gazi.
Ova podrška snažno je odjeknula u akademskoj zajednici, otkrivajući sve šire nezadovoljstvo politikom Velike Britanije prema konfliktu između Izraela i Palestine. Očekuje se da će pritisak na univerzitete i druge akademske institucije da preispitaju svoje veze i djelovanje u vezi s Izraelom i Palestinskim teritorijama nastaviti rasti u narednim mjesecima.
Stavovi akademika mogu imati veliki utjecaj na politike i odluke unutar akademskog sektora, a također mogu stvoriti novu perspektivu na pitanje mira na Bliskom istoku. Sada je na univerzitetima i liderima da odgovore na ove zahtjeve i razmotre svoju poziciju, jer studenti i akademski radnici čvrsto vjeruju da je njihova solidarnost s Palestincima neophodna i da promjene moraju biti napravljene.