Premijer Crne Gore Milojko Spajić ističe važnost godine 2026. za Crnu Goru. Kako je naveo u intervjuu povodom Dana Evrope, do tada žele završiti obaveze prema Evropskoj uniji i biti spremni za ulazak. Premijer ističe da će se politički signal za ulazak u EU čekati naredne dvije godine.
Glasanjem za rezoluciju o Srebrenici, kako ističe Spajić, ne osuđuje se srpski narod, Srbija niti Republika Srpska. Predloženi amandmani, kako ističe, obesmišljavaju tvrdnju da su Srbi genocidan narod. “Nijedan narod nije genocidan, nisu ni Nijemci”, dodaje Spajić.
Premijer naglašava da će Vlada Crne Gore osuditi sve genocide i zločine. Amandmani na rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kako navodi, imaju cilj smiriti političku situaciju. “Amandmani postoje i mi smo u neformalnoj komunikaciji razgovarali s predlagačima rezolucije, kao i sa međunarodnim partnerima. Crnoj Gori nisu potrebni posrednici, jer smo jedna od najuvaženijih članica UN i NATO-a. Imamo veliki kredibilitet, posebno kada su u pitanju regionalna pitanja”, objašnjava Spajić.
Premijer također ističe potrebu za izbalansiranim stavom kada je u pitanju regionalna politika. “Neke partije žele nastaviti s njihovom lošom praksom, ali mi moramo biti oprezni i izbalansirani jer ne trebamo stajati ni na čiju stranu u regionu”, poručuje Spajić.
Na pitanje da li će Crna Gora glasati za rezoluciju ukoliko se ne usvoje amandmani, premijer ističe da Crna Gora pokušava biti konstruktivna. “Nećemo promijeniti ništa šta god da uradimo, ali naš potez je napravio efekta jer velike države razgovaraju o ovoj temi. Amandmani su blagotvorni i pokušavamo da objasnimo zapadnim silama da Rusiji omogućavaju da se prikaže kao zaštitnik Srba na Balkanu. Ovim amandmanima izbijamo adute geopolitičkim igračima ako žele da naprave haos”, zaključuje Spajić.
Rezolucijom o genocidu u Srebrenici, kako ističe premijer, Crna Gora želi zatvoriti priču koja traje još od 2009. godine. Isti stav po ovom pitanju se održava i danas.