Jedna od glavnih tema ove sjednice bila je rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja će se naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija sredinom ili krajem maja. Spajiću je zastupnik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović postavio pitanje da li će Crna Gora podržati rezoluciju o genocidu u Srebrenici, podsjećajući da su je “do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera.”
Premijer Milojko Spajić je poručio da će država nastaviti da prati zacrtane vanjskopolitičke ciljeve, i da vjeruje da politički predstavnici koalicije “Za budućnost Crne Gore” neće biti oponenti deklarisanim ciljevima, jer su ih i sami potpisali. Ipak, nije direktno odgovorio na Ibrahimovićevo pitanje.
Otkriveno je da će na sjednici Vlade Crne Gore, koja će se održati sutra, 10. maja, biti održano glasanje o stavu ove zemlje prema najavljenoj rezoluciji.
Pojedini predstavnici su izrazili da njihove političke stranke neće podržati glas “za” rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Tako je predsjednik Skupštine Andrija Mandić (Demokratski front) rekao da ne bi podržali rezoluciju na mjestu premijera Spajića, ali da na odluku nemaju utjecaj.
“Mi nismo u vladi, ali da jesmo, naši ministri bi bili protiv”, rekao je Mandić.
Odluka Crne Gore o podršci rezoluciji izaziva pitanja, jer je ova zemlja do sada bila jedan od kosponzora rezolucije. Njen stav će imati značajan utjecaj na potvrdu rezolucije u Ujedinjenim nacijama. Očekuje se da će ova odluka izazvati raspravu među političkim strankama i međunarodnom zajednicom.