Iako je 9. maj poznat kao Dan pobjede nad fašizmom, ovaj datum ima veliku simboliku i za Evropsku uniju. Naime, tog dana 1950. godine, francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman je održao govor u kojem najavljuje osnivanje Evropske zajednice čelika i uglja.
Ta deklaracija, poznata kao Schumanova deklaracija, smatra se začetkom EU, najuspješnije nadnacionalne organizacije na svijetu. U to vrijeme, u zajednici su učestvovali samo Francuska i Zapadna Njemačka, ali danas EU broji 27 članica, s nekoliko zemalja, među kojima je i Bosna i Hercegovina, koje iskazuju želju za članstvom.
Nakon osnivanja zajednice čelika i uglja, 1958. godine je formirana Evropska ekonomska zajednica, koja kasnije postaje Evropska zajednica, a danas poznata kao Evropska unija. Ugovor iz Maastrichta, potpisan 1992. godine i koji je stupio na snagu 1993. godine, označio je važan korak ka integraciji članica i proširenju EU.
9. maj se tako slavi kao Dan Europe, u spomen na taj historijski trenutak. Iako je obilježen datumom pobjede nad fašizmom, ovaj praznik ukazuje na zajedništvo, solidarnost i želju za mirnim suživotom, vrijednosti koje su temelj EU.
Ovaj datum svake godine donosi priliku za refleksiju o vrijednostima i ciljevima EU i naglašava važnost evropske saradnje i integracije. Uprkos izazovima i raznolikosti članica, EU ostaje simbol mira, stabilnosti i napretka na kontinentu.