Donedavno kontroverzna i sporna rezolucija o Srebrenici sve više dobija podršku država koje se stavljaju kao kosponzori. Sa trenutnih 32 države, izgledno je da će rezolucija biti usvojena kada bude glasanje. Važno je napomenuti da se i niz drugih zemalja izjasnilo da će glasati za rezoluciju, iako neće biti kosponzori.
Nedjeljni samit Organizacije islamskih zemalja u Gambiji dao je podršku rezoluciji o genocidu u Srebrenici, što pokazuje veliku podršku među svim 57 članicama ove organizacije. Međutim, ostaje nejasno kako će Izrael glasati po ovom pitanju. Izraelski ambasador u Beogradu, Jahel Vilan, izazvao je kontroverze izjavom da Izrael nikada nije prihvatio nazivanja zločina u Srebrenici genocidom.
Zvaničan stav Izraela, koji ima desničarsku vladu, još nije poznat. Ono što je sigurno jeste da će glasanje Izraela imati veliki simbolički značaj zbog holokausta. Izraelski zvaničnici su izjavili da bi bilo neodgovorno ako bi Izrael podržao Republiku Srpsku, Srbiju i vjerovatno Rusiju protiv ili suzdržao se od rezolucije.
Lobiranje protiv rezolucije je intenzivno, posebno od strane vlasti Srbije. Rezultati ovog lobiranja još uvijek nisu poznati. Rusija, koja je blokirala rezoluciju prije osam godina, vjerovatno će biti protiv. Kina, čija podrška se očekuje, ima mnogo jaču diplomatsku poziciju, posebno u Africi. Međutim, nije jasno koliko se Kina zalaže za “srpsku stvar” i koliko su napori uloženi u diplomatskoj areni.
Brazil, Južnoafrička Republika i Indija, kao članice BRICS-a, će također biti zanimljive u pogledu glasanja. Zapad i islamske zemlje će vjerovatno imati uvjerljivu većinu u korist rezolucije, dok će se Vučić i Dodik suočiti sa suzdržanim ili negativnim glasovima samo u istočnijim i južnijim državama.
[Pogled ka istoku]
Kompletna lista kosponzora rezolucije trenutno uključuje: Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Njemačka, Turska, Kanada, Švedska, Danska, Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Čile, Hrvatska, Estonija, Finska, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija i Vanuatu.
Sa ukupno 193 države članice UN-a, sve oči su uprte u Generalnu skupštinu UN-a i njen ishod glasanja po pitanju rezolucije o Srebrenici.