Sjedinjene Američke Države i većina zemalja Evropske unije odlučile su bojkotovati svečanu inauguraciju Vladimira Putina za predsjednika Rusije, dok će se Francuska i još neke zemlje EU ipak pojaviti na ovom događaju. Ovo je izazvalo različita stajališta i diplomatske odgovore zapadnih sila.
Američko ministarstvo vanjskih poslova je izjavilo da neće imati svoje izaslanike na inauguraciji, te da ne smatraju izbore u Rusiji slobodnim i poštenim. Kanada također nije poslala svoje predstavnike na ovu ceremoniju iz istih razloga.
Istovremeno, Vladimir Putin je odnio uvjerljivu pobjedu na predsjedničkim izborima u martu, koji su održani samo nekoliko sedmica nakon smrti opozicijskog lidera Alekseja Navaljnog. Zapadne zemlje su osudile Putinov reizbor, ocijenivši ga nepoštenim i nedemokratskim.
Ukrajina ne priznaje Putinov mandat i ne vidi zakonsku osnovu po kojoj on može biti legitimni predsjednik Ruske Federacije. Oni tvrde da se današnja inauguracija sprovodi samo radi stvaranja privida legalnosti, a da je Putin pretvorio Rusiju u agresorsku državu i uspostavio diktaturu.
Ambasador EU u Rusiji također neće prisustvovati ceremoniji, što se slaže sa stavom većine država članica EU. Bojkot Putinove inauguracije podržava dvadeset zemalja EU, dok se očekuje da će ostalih sedam poslati svoje predstavnike. Osim Francuske, na inauguraciju će poslati predstavnike i Slovačka i Mađarska.
Odnosi između Francuske i Rusije su se pogoršali u posljednjim mjesecima, zbog pojačane francuske podrške Ukrajini. Francuski predsjednik Emanuel Makron je čak izjavio da bi bilo legitimno razmotriti slanje vojnika u Ukrajinu, ako bi to Kijev zatražio. Baltičke države su jasno odbile učešće na inauguraciji, izjavivši da se izolacija Rusije i njenog lidera mora nastaviti.