Padom Savskog mosta posljednjeg dana aprila 1992. godine započela je agresorska okupacija grada Brčko. U narednim danima, od 2. maja, civili bošnjačke i hrvatske etničke pripadnosti zarobljeni su i odvođeni u logore.
Luka i fiskulturna dvorana Partizan postali su poznati kao najpoznatija mučilišta grada na Savi. Prema Udruženju za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Brčaci su zatočeni, mučeni i ubijani na brojnim lokacijama u gradu, uključujući Hadži Pašinu džamiju, bolnicu i zgradu Policijske stanice.
U vezi s ratnim zločinima u Brčkom, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je izrekao presude Goranu Jelisiću, koji je osuđen na 40 godina zatvora, te Ranku Češiću, koji je osuđen na 18 godina zatvora, ističu iz UDIK-a.
UDIK je 25. maja 2023. godine uputio inicijativu Skupštini Brčko distrikta BiH za postavljanje spomen-ploče na ulazu u Zanatski centar u Brčkom. Na tom mjestu, Goran Jelisić je izvršio egzekuciju nesrpskih civila.
“Dana 7. maja 1992. godine, beogradski fotoreporter Bojan Stojanović dokumentovao je egzekuciju Huseina Krše i Hajrudina Muzurovića na toj lokaciji. Fotografije su postale dokaz ratnih zločina u bosanskoj Posavini. Međutim, unatoč prepoznatljivosti slika i lokaciji u samom centru grada, još uvijek čekamo odgovor Skupštine Brčko distrikta”, navode iz UDIK-a.
UDIK je također 15. marta 2024. godine uputio istu inicijativu gradonačelniku Brčko distrikta BiH, predsjedniku Skupštine Brčko distrikta BiH i pet komisija Skupštine Brčko distrikta BiH. Međutim, odgovori na ove dopise još uvijek se očekuju.
Čitava ova inicijativa ima za cilj podsjetiti na stradanje i žrtve koje su patile tokom agresije na Brčko, te staviti fokus na važnost suočavanja s prošlošću i odavanja počasti žrtvama ratnih zločina. Postavljanje spomen-ploče na Zanatskom centru u Brčkom simbolično će biti mjesto sjećanja i opomena za buduće generacije.