Institucije Zapadnog Balkana moraju hitno djelovati kako bi zaustavile porast broja femicida na ovom području. Femicid, definiran kao ubistvo žene ili djevojčice na osnovu spola, postaje sve veća prijetnja na Balkanu. Samo u protekle dvije godine, preko 100 žena je ubijeno, a polovina žrtava je bila u dobi između 46 i 55 godina. Najčešći počinitelji su muževi ili bivši muževi žrtava, a ubistva se dešavaju u njihovim vlastitim domovima.
Postoje brojni razlozi zašto je femicid posebno rasprostranjen na Zapadnom Balkanu. Region je prošao kroz ratove i ekonomsku nesigurnost, što je rezultiralo stvaranjem okruženja s izraženom siromaštvom, sukobima i međugeneracijskom traumom. U takvim uvjetima nasilje u porodici postaje prihvatljiv dio statusa quo.
Patrijarhalne rodne norme i neravnoteža moći između muškaraca i žena također doprinose ovom problemu. Rodni jaz i socijalna nejednakost su i dalje prisutni, osobito na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Žene s nižim socioekonomskim statusom su češće izložene nasilju u porodici.
Institucionalna zaštita žrtava femicida na Zapadnom Balkanu je nedovoljna. Nedostaju skloništa i psihosocijalna podrška. Pored toga, mnogi slučajevi femicida nisu dokumentovani ili ostaju nedokumentovani zbog problema s prijavljivanjem.
Da bi se zaustavio ovaj ciklus smrti i tragedije, institucije Zapadnog Balkana i kreatori politike moraju poduzeti korake kao što su prepoznavanje femicida kao teškog krivičnog djela, širenje skloništa i psihosocijalne zaštite te podrška u prikupljanju podataka o nasilju u porodici. Ove mjere bi mogle spasiti preko 500 žena od femicida na Zapadnom Balkanu u narednoj deceniji.
Femicid je ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu reakciju. Dok čekamo akciju institucija, skoro svake sedmice jedna žena na Zapadnom Balkanu izgubi život. Vrijeme je da kreatori politike poduzmu mjere protiv femicida. Nedjelovanje nije opcija jer to bi rezultiralo novim smrtonosnim slučajevima i tragedijama.