Pored internog nezadovoljstva unutar same Trojke, u ministra Isaka se sve više sumnja da nema povjerenja ni Amerikanci. Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini je nedavno izdala saopćenje u kojem žestoko kritikuje Isaka zbog svečanog dočeka osoba osumnjičenih za teška krivična djela.
Ambasada je izjavila kako je šokantno da je ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak, proslavio povratak na posao službenika Državne agencije za istrage i zaštitu (FUP) koji su uhapšeni i koji se nalaze pod istragom. Ovo je jasan znak da i vanjski faktori gube povjerenje u Isaka i njegovu politiku.
Osim toga, nezadovoljstvo Amerikanaca prema Isaku može biti dodatno pojačano zbog nedavnog “odazivanja” skupu političkih predstavnika Bošnjaka koje je organizovao lider Stranke pravde i povjerenja (NES), Elmedin Konaković. Iako su sve opozicione stranke odbile prisustvovati ovom skupu, na njemu su se pojavili predsjednik kantonalnog odbora NES-a, Mustafa Ružnić, kao izaslanik u Predstavničkom domu državnog parlamenta, Jasmin Emrić.
Još jedan faktor koji bi mogao biti presudan pri preslagivanju vlasti je smjena Vlade Unsko-sanskog kantona (USK). U decembru prošle godine, vlada koju je predvodio Mustafa Ružnić, član NES-a, smijenjena je, a premijersku poziciju je dobio Nijaz Hušić iz Stranke demokratske akcije (SDA). Ova smjena i pozicija vlasti u USK mogu biti ključne tačke koje bi NES mogao iskoristiti kako bi uvjetovao svoje pridruživanje većini u FBiH.
Sve ove indicije ukazuju na mogući kraj političkog saveza Trojke i nesigurnost unutar njihovog odnosa. Ministar Isak suočava se s rastućim pritiscima, kako unutar zemlje tako i izvana. Ostaje za vidjeti kako će se situacija dalje razvijati i kakve će biti političke implikacije ove situacije.