Prvo je ambasador Irana u Srbiji Rašid Hasan Pur Baei, gostujući u emisiji srbijanskog Informera “Info jutro”, umanjio težinu genocida u Srebrenici nazvavši ga “nekim zločinom” koji se predstavlja na “neispravan način”. Nakon toga, ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.
Vilan je dodatno istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”. Ova izjava posebno je sporna jer dolazi od ambasadora zemlje koja je u Drugom svjetskom ratu bila žrtva najstrašnijih zločina – holokausta. Mnogi će zlonamjerno uzeti Vilanov stav kao stav svih Jevreja, ali treba napomenuti da to nije tako.
Nakon više od sedamdeset godina od završetka Drugog svjetskog rata, svijet je još jednom bio svjedokom izricanja presude za genocid, ovaj put na tlu Evrope. Genocid u Srebrenici, koji se dogodio 1995. godine, najveći je masovni zločin nakon Drugog svjetskog rata u Evropi. Prema presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, zločin u Srebrenici kvalifikuje se kao genocid.
Istorijske činjenice, dokazi i presude jasno ukazuju na istinu o genocidu u Srebrenici. Pokušaji negiranja ove tragedije nisu samo uvreda za porodice žrtava, već i opasni za pomirenje i međunacionalne odnose. Uvažavanje istine i suočavanje s prošlošću ključni su za izgradnju mirnog i tolerantnog društva.
Stoga, izjave ambasadora Irana i Izraela o negiranju genocida u Srebrenici ne samo da su netačne, već su i nedostojne diplomatskih predstavnika. Važno je da međunarodna zajednica i države prepoznaju genocid u Srebrenici kao fakt, kako bi se osiguralo suočavanje s prošlošću i izgradnja pomirenja u regionu.