Dokumenti koji se šire mrežama u Bosni i Hercegovini izazivaju neosnovanu paniku među građanima i služe interesima onih koji žele diskreditirati rezoluciju o genocidu u Srebrenici, ali i predstaviti BiH kao nestabilnu državu. Ovaj hibridni i propagandni oblik djelovanja nailazi na osudu svih relevantnih institucija u zemlji.
Alija Kožljak, šef kabineta Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, ističe da je pamflet koji kruži mrežama samo jedan od primjera ovakvog dezinformacijskog djelovanja. On upozorava da su ovi falsifikati sinhronizovani s djelovanjem određenih političkih aktera, pa čak i političara iz susjednih zemalja, koji pokušavaju ugroziti suverenitet BiH.
Važno je naglasiti da je riječ o lažnom pamfletu te da se Predsjedavajući Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, ozbiljno angažira kako bi se poštovao Dejtonski sporazum i osigurala mir, stabilnost i sigurnost u zemlji.
Kožljak poziva medije i građane da ne nasjedaju na dezinformacije i apelira na sigurnosne i policijske organizacije da obave svoj dio posla i pronađu one koji šire lažne dokumente i uznemiravaju nedužne građane.
Ovaj slučaj još jednom upozorava na opasnosti širenja lažnih informacija i važnost medijske pismenosti građana. U vrijeme masovnog korištenja društvenih mreža, potrebno je biti oprezan i provjeriti vjerodostojnost informacija prije njihovog dijeljenja.
Relevantne institucije u Bosni i Hercegovini intenzivno rade na suzbijanju ovakvih dezinformacija i pokušaju narušavanja sigurnosti i stabilnosti zemlje. Nadajmo se da će njihovi napori biti uspješni i da će građani biti adekvatno informisani i zaštićeni od ovakvih prijetnji.