Kasni proljetni mraz izazvao je velike probleme poljoprivrednicima u cijeloj Bosni i Hercegovini, posebno voćarima koji su se suočili s ozbiljnim gubicima. S obzirom na to da je opasnost još uvijek prisutna, očekuje se da će se posljedice mraza osjetiti u nekim dijelovima zemlje, što može dovesti do uništenja uroda ili smanjenja kvalitete ploda.
Voćari ističu da će najveći problem biti loša kvaliteta ploda, s obzirom na to da su niže temperature prouzrokovale ožegotine na već formiranim plodovima. Trešnje i kruške su posebno pogođene, jer kruška ne podnosi ni osam stepeni Celzijusa, a kamoli temperature oko nule. Ova situacija još jednom pokazuje koliko je voćarstvo skup i rizičan posao, gdje banke i tržni centri imaju više koristi nego sami proizvođači.
U Savezu poljoprivrednih udruženja Konjic već se rade detaljni izvještaji sa terena, ali se očekuje da će štete biti značajne. U Ljubinju su poljoprivrednici pokušali spasiti usjeve paljenjem vatri, ali su rezultati minimalni, posebno kada je riječ o krompiru i ostalom povrću.
Štetu od mraza pretrpio je i kukuruz u Semberiji, koji je prije dolaska mraza već nikao. Proizvođači su zabrinuti jer su usjevi kukuruza postali žuti i “zapaljeni”, a također, nizak rast temperature prouzrokovao je i probleme s pšenicom koja je polegla zbog težine snijega. Ovo stanje je vrlo zabrinjavajuće za poljoprivrednike, jer im nepovoljni vremenski uvjeti ne idu u prilog.
Unatoč svemu, postoji i pozitivan aspekt, a to je da će mnogi proizvođači čekati povoljnije uvjete za sjetvu zbog proljetne suše i nedostatka vlage u tlu.
Osobe koje se bave poljoprivredom ponovno moraju biti suočene s nepredvidivim vremenskim uvjetima i njihovim posljedicama. Nadamo se da će se situacija poboljšati i da će se poljoprivrednici uspjeti oporaviti od šteta koje su pretrpjeli.