Sarajevo je od partizana oslobođeno 6. aprila 1945. godine, što je označilo početak nove ere i uspostavu socijalističkog poretka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Prvog gradonačelnika Sarajeva imenovali su Husein Brkić, čovjek sa zavidnom biografijom.
Husein Brkić, rođen 1889. godine u Mostaru, studirao je u Beču i Zagrebu. Nakon završetka Prvog svjetskog rata, postao je profesor geografije u raznim gradovima. Kao iskren rodoljub, Brkić je 1945. godine dobio povjerenje da bude prvi gradonačelnik Sarajeva u novoj socijalističkoj Jugoslaviji, funkciju koju je obavljao do 1947. godine. Nakon toga, postao je profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i osnivač Geografskog društva BiH.
Nakon Brkića, na mjesto gradonačelnika došao je Ferid Čengić. Ferid Čengić je rođen 1910. godine u Sarajevu i bio je član Komunističke partije Jugoslavije. Nakon osuđivanja i boravka u zatvorima za vrijeme vladavine Kraljevine Jugoslavije, pridružio se Narodnooslobodilačkom pokretu. Međutim, neslaganje sa zvaničnom partijskom i državnom politikom rezultiralo je njegovim hapšenjem i internacijom na Goli otok.
Dane Olbina, rođen 1919. u Krbavici, Hrvatska, naslijedio je Čengića na poziciji gradonačelnika. Olbin je bio aktivan u borbi protiv fašizma tokom Drugog svjetskog rata, a nakon rata je radio na razvoju Sarajeva. Tokom njegovog mandata, Sarajevo je postalo univerzitetski grad, uz izgradnju stadiona Koševo i nove željezničke stanice.
Ovi gradonačelnici su ostavili trajan trag na razvoj Sarajeva, kako na infrastrukturnom, tako i na društvenom i kulturnom planu. Njihovi doprinosi su vidljivi i danas, a Sarajevo je postalo prepoznatljivo kao grad tolerantnosti i multikulturalizma.
Naravno, ovo su samo neki od gradonačelnika koji su oblikovali Sarajevo u periodu nakon oslobođenja. Svaki od njih je dao svoj doprinos u obnovi grada i njegovom napretku. Sarajevo, kao simbol Bosne i Hercegovine, ima bogatu istoriju koja se može vidjeti i danas u njegovim ulicama i građevinama.