Nakon što je zastupnik u Parlamentu BiH Midhat Čaušević izjavio da je genocid počinjen u Srebrenici i istakao da su žrtve genocida ukopane u 87 masovnih grobnica, najavio je podnošenje krivične prijave protiv Veselina Romića zbog negiranja genocida.
Čaušević je istakao da je preko osam hiljada ljudi ubijeno, od čega preko 800 mlađih od 18 godina. Tijela ubijenih su pronađena u 14 različitih općina u dvije države i trenutno se nalaze u rasutim masovnim grobnicama. Također je napomenuo da je za zločin genocida nad Bošnjacima dosuđeno preko 780 godina zatvora, sa 57 osoba osuđenih za taj zločin, uključujući 6 doživotnih kazni. Dodao je i da je cjelokupno vojno i političko rukovodstvo Republike Srpske osuđeno za genocid.
Tokom rasprave, Čaušević je upitao Romića da li javno tvrdi da nije počinjen genocid nad Bošnjacima u Srebrenici. Romić je odgovorio da nije počinjen genocid, a kad ga je ponovno upitan da potvrdi svoje tvrdnje, Romić je ponovio da ne vjeruje u postojanje genocida.
Nakon ovog odgovora, Čaušević je najavio podnošenje krivične prijave protiv Romića zbog negiranja genocida. Ovo nije prvi put da se javno negira genocid u Srebrenici, ali Čaušević je odlučan u tome da se takva retorika ne toleriše.
S obzirom na osjetljivost teme, negiranje genocida može izazvati dodatnu patnju preživjelima i stvarati podjele u društvu. Sistemski odgovor na ovo pitanje je još uvijek nedovoljan, ali postupak podnošenja krivične prijave protiv Romića može biti korak ka suočavanju sa prošlošću i priznanju genocida koji se dogodio.