U BiH su medicinski proizvodi na bazi kanabisa nedostupni pacijentima, za razliku od gotovo svih evropskih zemalja gdje je medicinski kanabis legalan. U ovoj zemlji, kanabis se može nabaviti samo na crnom tržištu. Iako se sve više raspravlja o legalizaciji kanabisa i poduzimaju brojne aktivnosti, suočavamo se s opstrukcijama.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva je u oktobru prošle godine uputila prijedlog odluke o izmjeni i dopuni liste opojnih droga Vijeću ministara BiH, kako bi bila omogućena upotreba kanabisa u medicinske svrhe. Međutim, radna komisija za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga još nije formirana.
Saša Magazinović, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i jedan od najvećih zagovornika legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, potvrdio je da je došlo do velikog zastoja u formiranju te komisije. Nažalost, Ministarstvo sigurnosti BiH nije dao opravdanje za ovako dugo odugovlačenje ovog procesa. Magazinović sumnja da se namjerno usporava proces legalizacije kanabisa u medicinske svrhe.
“Sumnjam da ljudi koji prodaju ulje kanabisa na crnom tržištu imaju ogroman utjecaj na politiku i namjerno usporavaju ovaj proces. Kanabis će biti legaliziran, ali se čini da se pronalaze načini da to bude kasnije zbog finansijskog interesa onih koji žele da kanabis i dalje prodaju na crnom tržištu i varaju pacijente. To je, po mom mišljenju, krivično djelo”, izjavio je Magazinović.
Branimir Tamindžija, predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze istočne Hercegovine, još je 2015. pokrenuo inicijativu za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe. Iako je inicijativa tada dobila podršku zakonodavne vlasti BiH, cijeli proces sada se vraća na početak.
Legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe preporučuju Svjetska zdravstvena organizacija i Evropski parlament.